Събития

600 млн. жени са лишени от закрила срещу насилие, над 26 хил. българки са жертви на насилие

600 млн. жени са лишени от закрила срещу насилие, над 26 хил. българки са жертви на насилие 25 ноември, 2011Коментирай

Около 600 милиона са жените в света, които законът не закриля срещу практиките на насилие, а в някои държави все още е забранено налагането на наказание при подобен вид посегателства. В България за 2010 година жените, станали жертва на насилие, са близо 26 500.

 

Това са данните, които статистиката и различни информационни източници отчитат в навечерието на 25 ноември – Международния ден срещу насилието над жени, който ООН отбелязва от 1999 година насам.

 

Според Мишел Бачелет – президент на сравнително новата агенция към ООН, Агенция на ООН за равнопоставеност на половете, наричана още ООН-Жени, насилието срещу жените е най-разпространеното нарушение на човешките права. Само в 140 страни обаче то е обявено за престъпление и е подсъдимо. Повече от половината от всички работещи жени в света, или общо около 600 млн. жени, полагат труд при висока уязвимост на работното място и извън рамките на трудово законодателство.

 

Според доклад на ООН по проблема на насилието над жените, те все още са подложени на насилие и дискриминация, въпреки че правата им като цяло се увеличават. Докладът сочи, че има напредък по отношение избирателните права на жените, които до преди 100 години са били признати само в две държави например. Ръст се отчита и при политическите им права, но се отбелязва, че много често ограничения от различен характер пречат на жените да се развиват и да напредват, повече отколокото това важи за мъжете.

 

Авторите на доклада, посочват, че „често жените нямат контрол върху телата си, нямат глас при вземането на решения и нямат право на защита от насилие… Милиони жени  са подложени на насилие в ежедневието си, обикновено от интимния си партньор… Системното подлагане на жените на брутално сексуално насилие е характерно за съвременните конфликти“, съобщават още в доклада авторите му.

 

В България статистиката за случаите на домашно насилие, трафик и други посегателства върху правата на жените показва, че по официални данни през 2010 година в страната жертва на насилие са станали близо 26 500 жени. Регистрирани са повече от 260 тежки посегателства срещу личността като отвличания, изнасилвания, умишлени убийства на жени.

 

Според проучване на Алфа рисърч, цитирано от Дневник, от преди броени дни, всяка четвърта жена в България е жертва на домашно насилие. Това се очертава като една от най-често срещаните форми на сексуално насилие в страната.

 

4 % от пълнолетните българки признават, че са били жертва на изнасилване, което се оказва  едно от много честите проявления и на домашното насилие. По изчисления на в. Дневник и според  данните на НСИ за около 3 млн. пълнолетни български жени, това означава между 100 и 120 хил. българки, които са били обект на сексуално посегателство. Изследването на Алфа рисър сочи още, че скритият дял на жени, станали жертва на сексуални престъпления, е 8 – 10 %.

 

Тревожна е нагласата в българското общество, 54 % което, според изследването, посочва сексуалното насилие над жени като тежко престъпление. В Европа, по данните на Евробарометър, този процент е над  90 на сто, което показва, че в нашата страна подценяването на сексуалните престъпления над жени е вероятно резултат от ниска информираност и ангажираност на обществото като цяло.

 

87 % от анкетираните смятат, че институциите трябва да въведат по-строги мерки срещу сексуалните насилници, едва 27 % вярват на съдебната система, а по-малко от половината (48 на сто) имат доверие в полицията.

 

Световната здравна организация (СЗО) оповестява и данни за броя жени в различните държави, станали жертва на насилие, като подчертава връзката между степента на развитие на страната и броя престъпления от подобен род – над 70 % пострадали жени в Перу и Етиопия срещу 15 % засегнати жени в Япония.

 

СЗО призовава да се предприемат законодателни промени в държавите за по-ефективна защита на жените и по-резултатна борба с различните форми на насилие над тях.

 

Снимка: bulfax.com