Материал от 16 ноември 2011 г. на в. 24 часа, с автор Виолина Христова под заглавие „Рим с нов кабинет – само технократи“ по повод обявяването на новото италианско правителство начело с бившия еврокомисар Марио Монти
Новият италиански премиер Марио Монти обяви кабинета си, в който влизат само технократи и нито един политик, предаде Би Би Си, цитиран от в. 24 часа днес.
68-годишният бивш еврокомисар обясни в президентския дворец в Рим, че предпочел да състави кабинет от експерти, за да може да прокара реформите, които ще спасят страната от финансов колапс.
Освен премиер Монти ще изпълнява и длъжността министър на икономиката. Той се опита да успокои пазарите, като каза, че ще въведе мерки, изискващи “жертви”, за да излекува финансите на страната и да възвърне икономическия й растеж.
Монти назначи банкера Корадо Пасера начело на мегаминистерството на развитието, инфраструктурата и транспорта. Досега Пасера беше изпълнителен директор на банковата група “Интеса Санпаоло”. Министър, отговарящ за връзките с парламента, е Пиеро Джарда, който е експерт по публични финанси. “Интересно е, че Монти е запазил икономическото министерство за себе си. Очевидно той иска да контролира най-важното портфолио”, коментира пред Ройтерс икономистът Рикардо Барбиери.
Вътрешен министър става Ана Мария Канчелиери, а на правосъдието – Паола Северино. Международното сътрудничество се поема от Андреа Рикарди.
Очакваше се Монти да се закълне снощи с министрите си в парламента. Днес правителството ще представи програмата си пред Сената.
Главният политически съюзник на досегашния премиер Берлускони – Северната лига, вече обяви, че ще остане в опозиция по време на управлението на Марио Монти. (24 часа)
Марио Монти: баш майсторът за кризата
Още след като се заговори за Марио Монти като следващ премиер, мнозина в Италия асоциираха името му с известната рецепта „Мари е Монти“ (морета и планини). Тя включва прибавянето както на морски продукти (раци), така и на планински (гъби) към макароните или ориза.
По подобен начин от Монти се очаква да ползва всевъзможни продукти и мерки, за да спаси Италия. В действителност като „Мари е Монти“ е и списъкът с имена на министри. Във фасадата си те са технократи и експерти, но в действителност са от противостоящи политически сили.
Монти бе извикан да спасява положението в Рим почти на пожар, но се говори, че е „тренирал“ спасяването от 2 месеца насам. Той пристигна във Вечния град от Германия, където участваше в конференция. Жена му го пресрещна на летището, за да му даде официалния костюм за приема при президента Джорджо Наполитано.
Проф. Монти е ректор на най-авторитетния италиански частен университет „Бокони“, в който българската студентска общност е сред най-многобройните. Причината за това е, че годишната такса там се определя според доходите на родителите, което за българите означава твърде ниска такса. В „Бокони“ се дипломира и дъщерята на Иван Костов – Яна.
Монти е 68-годишен, родом от Варезе, крепостта на Северната лига.
Прословут е като защитник на еврото и на европейските идеи не само защото 10 години е бил еврокомисар. По ирония на съдбата той бе номиниран за поста именно от Силвио Берлускони в качеството му на премиер.
Самият Монти се дипломира в „Бокони“ и започва кариерата си като икономист в Йейлския университет. Там се среща с бъдещия носител на Нобелова награда за икономика Джеймс Тобин.
След това Монти преподава в Тренто, после в Торино, за да стигне до миланския „Бокони“ през 1989 г. Дясното правителство на Берлускони го праща през 1994 г. в Брюксел като комисар по вътрешните пазари, финансовите услуги и интеграцията. Вторият му 5-годишен мандат там е по предложение на лявото правителство на Масимо Д’Алема.
Монти си спечелва голямо уважение в Европа, тъй като поставя началото на епична битка срещу гиганта „Майкрософт“ на Бил Гейтс, когото обвинява в доминираща роля. Битката приключва с глоба от 497 млн. евро за гиганта.
Икономистът Монти поддържа либерализирането на пазара и строгостта в държавните бюджети. Тези позиции той отстоява не само като еврокомисар, но и по-късно като коментатор в миланския вестник „Кориере дела сера“, в който критикува остро методите на Силвио Берлускони за борба с кризата. Въпреки това, когато го питат в чужбина за мнението му за Берлускони, Монти отговаря: „Проблем „Берлускони“ не съществува. Проблем има със самите италианци, които са го избрали демократично три пъти“.
Назначен наскоро за пожизнен сенатор, Монти официално е без партия, без сила зад гърба си.
“Единствената сила, която познавам, е Европа”, казва той. Силен човек зад него открай време е Романо Проди, бившият премиер и шеф на Еврокомисията. С добро око на него гледа и финансовият и индустриален елит на Италия.
Човекът на деня отиде сам и без охрана на гарата в Рим, за да вземе жена си. Скромна и свенлива, 67-годишната Елза Монти е родом от Милано и открай време оглавява женската секция в местния Червен кръст. Там тя е заемала постове и на президент, и на комисар – по подобие на мъжа си, но обича да бъде определяна единствено като доброволка. Затова е и винаги на линия, когато се организират концерти или разпродажби с благотворителна цел.
Виолина Христова, в. 24 часа
Снимка: Ройтерс