Събития

2/3 от българите смятат, че икономиката на страната се влошава

2/3 от българите смятат, че икономиката на страната се влошава 21 декември, 2011Коментирай

„По степен на тревожност оценките за финансовото състояние на страната и домакинствата се доближават до тези за периода преди 2001 г. Близо две трети от българите (65 %) смятат, че икономическото състояние на страната се влошава, а всеки втори вижда спад във финансовото състояние на домакинството си (53 %)… Годината се откроява като една от най-песимистичните относно очакванията за близкото бъдеще. Ако първите години на кризата се характеризираха със силни надежди за скорошен изход от нея (в рамките на около 40 %), днес едва 20% очакват подобрение на икономическата ситуация на страната, а 23% – на финансовото състояние на домакинството си“. Това показват резултатите от национално представително проучване на социологическа агенция Алфа Рисърч, проведено в периода 9-14 декември и разпространено в медиите. В проучването са участвали 1050 души.

 

В изследването се казва, че „българските граждани изпращат отминаващата 2011 г.  с нарастващ икономически песимизъм и тревога  за близкото бъдеще… В очакванията за 2012 доминира страхът от задълбочаване на кризата, повишаване на инфлацията и безработицата, от по-нататъшно свиване на доходите“.

 

Оценка за 2011 г. на анкетираните е, че това е била „най-лошата за българите година от 1997 г. насам“.  Едва 10  % от хората са я оценили като по-добра от предишната, 51 %  са я определили като по-лоша. Само 14 на сто е делът на тези, които смятат, че България върви към по-добро, като социолозите уточняват, че в добрите финансови години 2004 – 2008 хората, които са намирали за правилна посоката на развитие на страната са били двойно повече – една четвърт от всички.

 

38 % от гражданите са с отрицателно отношение към правителството, а 41 на сто са неутрално настроени към изпълнителната власт, 25 на сто вярват в БНБ, а с 10 % е регистриран отлив на доверието от МВР спрямо декември 2010 година.

 

Българите като цяло не вярват на институциите и данните не показват преодоляване на недоверието, обобщават още социолозите. Едва 8 % от българските граждани например вярват в парламента, което е тревожен знак за устойчиво недоверие в основната институция на държавата. Същият процес се наблюдава и при доверието в политическите партии, ограничено само до твърдите им привърженици. Делът на гражданите, които не искат за гласуват, достига 41 % – млади икономически активни и потенциални дясно-центристки избиратели и представители на най-ниските социални групи. „Ако вторите най-често не отиват до урните, първите са активни хора, които търсят свое адекватно политическо представителство“, твърдят в изследването социолозите на Алфа Рисърч.

 

Мнозинството от българите (63 % ) са критични към радикални и бързи промени в общестевните сектори. 71 % от хората смятат, че пенсионната реформа няма да реши проблемите на пенсионната система, а ще ощети хората, които предстои да се пенсионират. За 46 на сто от българите ранното пенсиониране е проява на дългогодишна социална несправедливост спрямо непопадащите в тази категория граждани.

 

Всеки втори човек в България смята, че е голяма вероятността кризата да се задълбочи – 45% очакват закъснения на заплати, пенсии и социални помощи, 40 % имат опасения от висока инфлация, а съответно 37 %  и 30 % от хората очакват повишаване на данъците и лихвите по кредитите. По отношение на нарастване на бюджетния дефицит, фалит на банки или нестабилност на валутния борд, страховете на българите са по-малки, но достигат до 18 -24 %.

 

Изпращаме 2011 година със силни страхове и неизвестност пред изхода от кризата, които продължават да влияят негативно върху разходите на домакинствата и инвестиционните им намерения, е изводът от изследването.  Като цяло за 2012 година българите са песимисти и 2/3 от тях не намират за добра икономическата перспектива пред страната.

 

Повече информация можете да намерите на сайта на агенцията.