Събития

Групата за анализи на ЛИПА: 2012 – от общество на оцеляване към общество на успеха

Групата за анализи на ЛИПА: 2012 – от общество на оцеляване към общество на успеха 13 януари, 2012Коментирай

През 2012 година пътят на България трябва да бъде от общество на оцеляването към общество на успех и съживяване. Около тази теза се обединиха членовете на Групата за анализи на ЛИПА, която вчера, 12 януари, направи първото си заседание за новата година.

 

В Групата участват популярни общественици, журналисти, политически фигури, политолози и привърженици на либералните идеи. На заседанието бяха поканени и взеха октивно участие и членове на Студентския клуб на политолога към Софийския университет, които споделиха своите прогнози за 2012 година в областта на икономиката, външната и вътрешната политика,  приоритетите на общественото развитие и състоянието на политическите партии в страната.

 

Групата за анализи се обедини около становището, че избирателите все повече ще търсят политици, които не флиртуват с техните проблеми, а успяват да генерират реални и разпознаваеми политики и да постигат видим и полезен обществен резултат. Именно такъв бе профилът на следващия политически лидер, който Групата очерта, като прогнозира, че на подобен тип водач ще дадат доверието си младите, образовани, успели и прогресивно мислещи българи, които до голяма степен ще са определящата сила във вота през 2013 година.

 

Обединение или роене в центъра – криза на съвременния либерализъм или стремеж за връщане към корените му на активно гражданско обществено съзнание и движение беше друга тема от дискусията.

 

Групата бе категорична, че левият и десният спектър политици в страната излъчват твърде еднакви послания към хората и смесват позициите си по въпроса за ролята и мястото на държавата. Такава тенденция се наблюдава и в областта на  човешките права, реда и сигурността, като по думите на анализаторите, парадоксално, но левите политици в България държат повече на свободата и правата, а десните се обявяват за повече ред и сигурност, за сметка на свободата.

 

Засегнат бе и въпросът за позиционирането на политическата класа в медиите и за свободата на словото като белег за демократичността на страната, както и за потенциала на малките партии в контекста на предстоящите парламентарни избори.

 

Представителите на студентите политолози обърнаха внимание на друга важна тенденция, която, по думите им, ще има политически последици и ще повлияе на следващите избори – задълбочаващата се безработица сред младите хора, социалните проблеми на младежта и липсата на реализация, които все по-отчетливо радикализират цели слоеве от младото и средното поколение.

 

Още по темата за приоритетите в политиката през новата година, така, както ги виждат анализаторите на Групата, за какво са знак нарастващите протести в странтата и какви дефицити се откриват във външно-политическите задачи на България можете да прочетете в „Дискусии и анализи“ на нашия сайт

 

Следващата дискусия Групата към Института ще проведе на 25 януари.

 

Информация за предишни заседания.