Събития

Групата за анализи на ЛИПА: България няма ясна позиция по решаващи въпроси

Групата за анализи на ЛИПА: България няма ясна позиция по решаващи въпроси 25 януари, 2012Коментирай

България няма ясна позиция по решаващи за бъдещето на страната и на Европа въпроси. Около тази позиция се обединиха членовете на Групата за анализи към ЛИПА, която днес проведе втората си дискусионна среща за 2012 година. На нея присъстваха и студенти политолози от Софийския университет.

 

България се нуждае от нов набор икономически политики, които да я позиционират като равноправен участник в решенията за икономическото бъдеще на Европа. Като акционер в МВФ ние трябва да изградим своя активна, а не пасивна позиция в процесите на вземане на решения и да отстояваме националния си интерес както като равноправен партньор в ЕС, така и с оглед на мястото ни в МВФ. Така определиха прироритетите за 2012 година експертите от Групата  за анализи, дискутирайки по темата близо или далеч е България от правенето на Европейска политика и какъв принос могат да имат либералите у нас нас в този процес.

 

Като липса на мащаб определиха те начина, по който управляващите излагат позициите си по Пакта за финансова стабилност. Темата се затваря без обществен дебат, позициите се менят твърде често, не се дискутират публично условията, при които страната ни ще води преговорите, не е ясно за хората как новата монетарна политика ще се отрази на държава като България, продължава да липсва категорична, публично дискутирана и аргументирана национална позиция – това бяха част от изводите, около които се обединиха експертите от Групата. Ние като държава трябва да сме активна, а не реактивна част от решенията за икономическите и фискални правила на ЕС, защото дистанцирането и премълчаването на проблемите  са елемент от един архаичен модел на правене на политики, който трябва да остане в миналото и който е нерелевантен спрямо либералните ценности, казаха още анализаторите от Групата.

 

Обществото ни си изгради търпимост към непоследователността в действията и посланията на управляващите и я приема за нормална, а последиците ще са негативни за успеха и имиджа на България, отбелязаха още експертите. Намираме се в ситуация на финансова криза, която премина в икономическа, а вече и в политическа; станахме свидетели на Арабската пролет, сътресенията в Гърция, Ирландия, Италия и Испания; живеем в нова и динамична информационна и медийна среда, сблъсваме се с проблемите с имиграцията, неуспехите на мултикултурализма и очевидната опасност от полицейска държава, за които открито се говори и на Световния икономически форум в Давос, казаха анализаторите и коментираха, че е странна липсата на български представители там. Те напомниха, че подобна ситуация изисква нов начин на генериране и правене на политиките, която през 2012 година ще ни изправи пред въпроса какво ще е ефективното обществено действие занапред, така че да не губим права и да постигаме успех като общество и държава. Според тях в баланса в между свобода, права, отговорности и върховенството на закона следва да се търси формулата за успешното демократично общество.

 

В рамките на срещата беше обсъден и стартът на мандата на новия президент и декларираните от него ангажименти и управленски намерения.Толерираме намерението на Росен Плевнелиев президетската институция да стане форум за открит дебат и да дава възможност да се чува гласът на гражданското общество, казаха членовете на Групата за анализи.

 

Те изразиха становището, че подкрепят позицията на президента по въпроса за дипломатическите представители с принадлежност към бившите структури на Държавна сигурност и се ангажират да напомнят публично поетия от него ангажимент да не подписва укази за назначаване на такива лица занапред. Групата обяви още, че ще следи предстоящите назначения на дипломатически позиции с оглед на общественото очакване изборът на посланици да отговаря на обещанието на президента. Категорични сме, че спазването на този ангажимент от страна на новия държавен глава ще бъде „добър знак“, както вътре в страната, така и за европейските партньори на България, подчертаха в заключение анализаторите на Групата.

 

Следващата дискусионна среща ще се проведе на 8 февруари, сряда.

 

Още за анализите на членовете на Групата можете да прочетете ТУК.