Събития

“Херитидж” и “Уолстрийт джърнал”: България е 61-ва по икономическа свобода, в група „умерено свободни“

“Херитидж” и “Уолстрийт джърнал”: България е 61-ва по икономическа свобода, в група „умерено свободни“ 13 януари, 2012Коментирай

България е на не особено доброто 61-во място в Индекса на икономическа свобода за 2012 на Фондация „Херитидж“ и „Уолстрийт джърнал“. Пубикуването на 12 януари т.г. на редовния доклад за Индекса на икономическа свобода отпраща страната ни в групата на „умерено свободните“.

 

Авторите посочват, че България отстъпва от вече завоюваните си позиции в класацията по 4 от 10-те категории.

 

Борбата с корупцията, овладяването на разходите на правителството и върховенството на закона следва да се приоритети за 2012 година, ако искаме да се доближим до свободните икономики.

 

ЗА ИНДЕКСА

 

В нашата страна партньор на Фондация „Херитидж“ и „Уолстрийт джърнал“ по проекта е Институтът за пазарна икономика (ИПИ). Индексът обхваща 179 класирани държави и е публикуван на страниците на партньорите вчера, 12 януари, придружен от видео, анализи и коментари.

 

Индексът се определя от четири критерия: личнен избор, доброволна размяна, свободна конкуренция и неприкосновеност на частната собственост.

 

Десет са категориите по отделните критерии, които се вземат под внимание при изчисляването на Индекса, като средноаритметичният сбор на точките дава крайния показател на индекса за съответната държава. Това са категориите свобода на труда, свобода на бизнеса, свобода на търговията, фискална свобода,  свобода от правителството, парична свобода, инвестиционна свобода, финансова свобода, права на собственост и свобода от корупция.

 

ЗА БЪЛГАРИЯ В ДОКЛАДА

 

В последния оповестен доклад на сайта на „Херитид“ се вижда, че страната ни попада в средната група на т.нар. „Умерено свободни“ държави – между 29-та и 90-та позиция в класацията по икономическа свобода. Преди нас в групата са държави като Албания, Ямайка, Руанда и Тайланд, а след нас са Румъния, Тринидад и Тобаго, Полша и Казахстан. На позициите от  67-ма до 69-та след България са подредени „умерено свободни“ икономики като тези на Франция, Португалия и Словения.

 

Показателят на България се влошава до 64,7 точки от 100 възможни и той ни отпраща в групата държави, които не са близо до лидерите в икономическата свобода – 61-во място в света и 27-мо в Европа.

 

Държавата ни отстъпва завоюваните си по-рано позици по 4 от критериите: свобода от корупция (-2.0), размер на правителството (-8.0) , свобода на бизнеса (-3.1) и свобода на търговията (-0.5).

 

„България продължава да изостава чувствително по отношение на върховенството на закона, благодарение на много слабите ни и допълнително влошаващи се резултати (под средните за света) по отношение на правото на собственост и свободата от корупция. Проблемна област остава и размерът на правителството, като появата на бюджетен дефицит през последните години оказва своето негативно влияние“, пишат анализаторите на ИПИ, партньори по проекта за България.

 

Документът посочва още, че страната ни има “разумно управление на публичните финанси”, но корупцията и погазването на върховенството на закона са довели до увеличаване на разходите за правене на бизнес. Фондация „Херитидж“ подчертава за нас и положителна тенденция на „поддържане на макроикономическа стабилност“, чрез което „страната е постигнала значителен напредък при увеличаването на доходите и намаляването на бедността”.

 

Най-добрите си резултати бележим традиционно при категорията фискалната свобода (+6.7), дължаща се на ниските данъци, както и в категориите свобода на труда (+2.2) и парична свобода (+2.3).

 

Анализаторите на ИПИ показват в схема 10-те икономически свободи и мястото на България в тях спрямо средното ниво за света.

Те подчертават, че приоритети в управлението през 2012 година трябва да бъдат гарантиране върховенството на закона, борбата с корупцията и овладяването на харчовете на правителството.

 

За съдебната система в България докладът посочва, че тя „не успява да осигури ефективна защита на правото на собственост, което обезкуражава и възпира инвестициите”. Именно в тази категория сме на едно от най-слабите си места – 97-мо. По-лош резултат имаме само в размера на правителството, където се озоваваме на 118-то място в света.

 

Според анализаторите, ако тези негативни тенденции се овладеят, България има шанс да се доближи до групата на икономически свободните държави и да заеме по-добра крайна позиция в Индекса.

 

ЗА ЕВРОПА В ДОКЛАДА

 

Любопитно в изследването е, че Европа е класирана последна от всичките шест региона в света по фискална свобода и размер на правителството, като само две европейски държави (Швейцария и Ирландия) са в челната десятка на класацията.

 

Авторите на Индекса са категорични, че ако правителствата в ЕС не овладеят и намалят разходите си, Европа ще има сериозни икономически проблеми. Документът посочва още: „Европа преминава през бурни и несигурни времена, съпровождани от продължаващата дългова криза… Резултатите на Европа в Индекс на икономическата свобода са сериозно подкопани от невъзможността на правителствата да управляват държавните си разходи”.

 

Като традиционно силни за Стария континент са посочени категориите право на собственост, свобода от корупция, свобода на бизнеса и свобода на търговията, благодарение на които Европа все пак има две свои представителки в Топ 10 на Индекса.

 

ЗА ЛИДЕРИТЕ И НАЙ-ИЗОСТАВАЩИТЕ В ИНДЕКСА

 

Водачите в Индекса за икономическа свобода са държави с показатели между 89,9 и 81 точки – като лидерът по свободна икономика е Хонконг, последван от Сингапур, Австралия и Нова Зеландия. Единствената европейска държава в Топ 5 на класацията е Швейцария с показател 81 точки на икономическа свобода, заемаща 5-то място.

 

На последните три места в индекса (177 – 179) са Куба с 28,3 точки, Зимбабве с 26,3 точки и Северна Корея с 1 точка.

 

Индексът не е показател за икономически потенциал на държавите, което се вижда от факта, че икономически гигант като Китай е класиран на 138-мо място, близо до Виетнам, Сирия и Алжир, а САЩ – на 10-то място, в съседство със страни като Ирландия, Дания, Бахрейн и Люксембург.

 

По-подробна информация за Индекса на икономическата свобода можете да намерите на сайтовете на Фондация „Херитидж“, ИПИ и „Уолстрийт джърнал“.

 

Източници и графика: Heritage, ИПИ, Wall Street Journal