В сряда, 6 юни, в Европейския парламент се проведе публично изслушване за свободата на медиите в България, организирано от групата на ALDE. В срещата се включи и еврокомисарят по телекомуникациите Нели Крус, която промени програмата си, за да участва във форума. Тя направи изявление, че въпросът за свободата на медиите в България е неин личен приоритет и поздрави групата на либералите ALDE за инициативата.
„Защитата на фундаменталните ценности като свободата на медиите в България и всички членки на ЕС за съжаление не е даденост, а за нея трябва да се борим всеки ден“, заявява Нели Крус, цитирана от „24 часа“, който публукива и коментара й относно свободата на медиите в Унгария и Гърция. „Аз следя ставащото във всички други членки на ЕС отблизо… Когато националното развитие може да наруши законите в ЕС и общите ценности, не се страхувам да казвам нещата открито…Готова съм да приложа целия политически натиск, който е необходим…. Случаят с България изглежда тревожещ“, цитира изданието думите на европейския комисар.
В изявлението си Крус подчертава и класирането на 80-то място на България в доклада на „Репортери без граници“ за свобода на медии 2011 – 2012 – последна от всички позиции, заемани от страни членки на ЕС. В тази класация, след Армения, Кувейт и Того, под позиция 80 са вписани Сърбия, България, Чили и Парагвай, следвани от страни като Кения, Мадагаскар и Косово. Изследването беше публикувано на сайта на организацията в края на м.януари 2012 г. и включва 179 държави и региони.
По повод на изслушването в Европейскиа парламент „Капитал“ публикува коментара на евродепутата Станимир Илчев, който посочва, че изводът от изслушването е, че „медийната среда в България е влошена. Това е тенденция, за която ако не се вземат мерки, може да стане необратима“. Европейския парламент да изпрати работна група на високо ниво за проверки по темата за медийната свобода, предлага още Илчев, като коментира, че страната ни е в „пълзящ авторитаризъм“ по отношение на свободата на медиите.
Изданието публикува и коментара на съиздателя на „Дневник“ и Капитал“ Теодор Захов, по чиито думи в България медиите „не изразяват свободно мнение“ и „осигуряват комфорт на управляващите“, както и че има „изкривяване на медийния пазар“ и монополизиране на разпространението на печатните медии. В анализа на изданието е включен коментар и на сценариста Иво Сиромахов, който казва журналистите в страната да не се жалват в Европейския парламент като „на строг баща, който да дойде в България и да накаже лошите“. „Скандално е отношението между медиите и властта и по-точно между медиите и министър-председателя. То напомня единствено отношението през комунизма на вестниците към диктатора Тодор Живков“, цитира още изданието думите на сценариста.
В публикацията са цитирани и програмният директор на „Канал 3“ Сашо Диков, призовал Европарламента да изпрати мисия в България за проучване финансирането на медиите, както и примерите дадени от журналиста Явор Дачков, също участвал в изслушването, за липса на мерки в страната срещу ограничаването на медийната свобода.
Проведената в Европарламента среща и позицията на комисар Нели Крус са включени в дневния ред на срещата на Групата за анализи на ЛИПА, която ще се проведе на 13 юни.
Снимка: Reuters
Източници: Reporters sans frontièrеs, 24 часа, Капитал