България е на 54-то място от 59 световни икономики по конкурентоспособност, това сочи годишникът на Института за развитие на управлението, Швейцария, за световната конкурентоспособност през 2012 година (IMD World Competitiveness Yearbook 2012).
Данните бяха обявени от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), цитирани от в.Труд преди броени дни.
С участието на ЦИД България е включена в изследването за седма поредна година, като заключениета в документа се основават на над 300 показателя.
Слабите резултати се дължат на лошо качество на образованието и липса на иновации и инвестиции.
В тазгодишният доклад странати ни се изкачва една позиция нагоре, но въпреки това показателите остават слаби, като преди нас, на 53-то място, е Румъния, а южната ни съседка Гърция остава след нас.
В България бизнесът е с най-слаби резултати, като документът посочва, че оставаме сред трите най-непривлекателни за инвестиции икономики, с оценка „много лош“ по състояние на трудовия пазар, ниво на заетост и качество на публични услуги като образование и медицинско обслужване. В документа се споменават проблеми като дългосрочна безработица и високи нива на младежката заетост.
Влошени са и показателите на България, свързани с директни чуждестранни инвестиции, инфлация, здравна инфраструктура и бюрокрация. Изследването посочва проблеми на България в качеството и стабилността на правовия ред, липсата на добро управление, лошото състояние на научната, техническа и иновационна инфраструктура.
Ръст, макар и незначителен, страната ни бележи само в няколко от показателите – БВП, баланс по текущата сметка, бюджетен дефицит, инвестиции в телекомуникациите, износ на стоки като процент от БВП.
Годишникът препоръчва мерки в различни области, като най-наложителните са мерките за повишаване на заетостта, ограничаване на корупцията и данъчните измами, намаляване на бюрократичния натиск върху бизнеса, изграждане на електронно управление и електронни услуги, стимулиране на инвестициите, подобряване на енергийната ефективност и състоянието на енергийните мрежи и инвестиране във възобновяеми енергийни източници.
29 от държавите са загубили конкурентоспособност в сравнение с предходния доклад, а водач в класацията за 2012 г. е Хонконг.
Пълен текст на документа можете да прочетете ТУК.
Източници: в.Труд и Център за изследване на демокрацията
Снимка: csd.bg (Център за изследване на демокрацията)