Общи новини

ЛИПА издаде изследване за енергийната сигурност в Югоизточна Европа и Черноморието

ЛИПА издаде изследване за енергийната сигурност в Югоизточна Европа и Черноморието 11 декември, 2024

През настоящата 2024 година ЛИПА съвместно с Европейския либерален форум изготви и издаде сравнително изследване на енергийната сигурност в региона на Югоизточна Европа и Черноморието. Изследването е по линия на проект „Energy Security Challenges. Solutions from South-East Europe“ и е съвместно усилие на неправителствени организации от Румъния, Република Северна Македония, Словения, Италия, Молдова
Книгата се състои от седем глави, посветени на специфичните за всяка страна въпроси, свързани с енергийната сигурност и Зелената сделка, извлечените поуки и препоръки.
Във всяка глава е представен кратък национален казус за стъпките както на национално, така и на секторно равнище и за това, как националните органи посрещат предизвикателствата на енергийния преход, съчетан с геополитическа криза. Поради голямата роля на енергийния сектор за националните икономики, тези предизвикателства са различни, въпреки че страните са обединени от рамката на енергийната политика на ЕС. И тези различия засягат не само енергийния сектор като такъв, но и цялостното икономическо и социално развитие. Изданието търси отговорите на въпроса, кои национални и европейски решения са работили и трябва да бъдат продължени и кои трябва да бъдат подобрени. Ценен принос на изданието е формулирането на препоръки, относно подобряването на стъпките на ниво ЕС или на национално.
Авторите са признати на европейско равнище експерти от научните, обществено-политическите и неправителствените среди с множество публикации и признат дългогодишен опит по темите.
Опита и репутацията им допринасят съществено за релевантността на изследването, поради което Ви ги представяме. След името на всеки автор е отбелязана държавата, за която е писана съответната глава.
В следващите очаквайте още информация за изследването на нашия сайт.
Доц. д-р Атанас Георгиев (България) е декан на Факултета по икономика и управление на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (ФЕВА, СУ). Той е и ръководител на катедра „Икономика и управление на индустрията“ и директор на магистърските програми „Енергийни пазари и услуги“ и „Ядрени технологии, мениджмънт и иновации“, както и директор на Лабораторията за нулеви емисии на ФЕВА към ФЕА. Атанас е член на УС в Националния комитет на България за Световния енергиен съвет и Индустриален клъстер „Електрическа мобилност“ (от 2019 г.). Той е и независим член на Надзорния съвет на УниКредит Булбанк. Той е и издател на списание „Ютилитис“.
Симона Бенедетини (Fondazione Luigi Einaudi, Италия) е икономист в областта на енергетиката, специалист в енергийните политики, регулирането и конкуренцията на енергийните пазари. В тези области Симона работи като консултант на свободна практика, като извършва анализи и оценки на въздействието в подкрепа на определянето на политики, стратегическото позициониране и дейностите по застъпничество на частни оператори и публични институции. На европейско ниво Симона подкрепя Европейската комисия при определянето на политиките за цифровизация на енергийния сектор и финансирането на трансгранични инфраструктури. Симона има докторска степен по право и икономика от Университета в Сиена и е била гостуващ учен в Университета в Илинойс, САЩ. Симона е автор на научни публикации и статии в медиите по въпросите на енергийната политика и конкуренцията.
Иван Дургутов (Република Северна Македония) има магистърска степен по право от университета „Св. Св. Кирил и Методий“ в Скопие, Република Северна Македония. Започва кариерата си в сферата на правните услуги, в областта на човешките ресурси, публичното говорене и управлението на проекти. След като полага изпит за адвокатска правоспособност и изпит за съдебен преводач, той става възпитаник на The Study of the U.S. Institutes (SUSI) към Вашингтонския държавен университет (2019 г.). Понастоящем Иван е част от Европейската бизнес асоциация в Скопие и Либералния институт в Скопие, където подпомага различни области на управлението на проекти. Разнообразният му опит включва ръководене на проекти на гражданското общество, насочени към възобновяемата енергия, младежта и интеграцията в ЕС.
Ана Отилия Нуту (Молдова) е старши анализатор на енергийната политика в румънския мозъчен тръст Expert Forum (EFOR). Един от основните й изследователски интереси през последното десетилетие е руският енергиен лост върху страните от Черноморския регион и връзките между енергийната зависимост, политическите и управленските процеси и отстъплението от демокрацията. Тя е координирала застъпнически проекти с партньори от Молдова, Украйна, Грузия, България и Унгария, съвместно с които е предупреждавала Западна Европа да не увеличава енергийната си зависимост от Русия в проекти като „Северен поток 2“, за да избегне опита на Източна Европа.
Валерия Ижик (Украйна) е служител по политиките на ЕС, който работи по екологичното и приобщаващо възстановяване на Украйна и понастоящем се намира в Брюксел. Тя е най-младият държавен служител, постъпил на работа в Генерална дирекция „Стратегическо планиране и европейска интеграция“ в областта на реформата на публичната администрация в Украйна. След пълномащабната руска инвазия тя координира работната група по електроенергия към Съвета на европейските енергийни регулатори, като подпомага синхронизирането на Украйна с енергийната система на Европа. Основната цел на Валерия е да убеждава европейците, вземащи решения, както и други донори, в необходимостта да се гарантира, че Украйна ще бъде възстановена по устойчиви стандарти с оглед на интересите на украинския народ. Тя е завършила магистърската програма „Европейска политика“ в Колежа на Европа. Валерия също така насърчава възстановяването по принципа „изгради-възстанови-добре“ като посланик на Европейския пакт за климата.
Д-р Корина Мурафа (Румъния) е независим експерт по публични политики, активист и университетски преподавател по въпросите на климата, енергетиката и устойчивото развитие. Тя си сътрудничи с големи организации с нестопанска цел, публични и частни организации, като Световната банка, Европейската комисия, Франкфуртското училище по мениджмънт, Ashoka, Фонда за защита на околната среда, кабинета на министър-председателя, OMV Petrom, Deloitte, както и с различни други национални правителства, неправителствени организации и мозъчни тръстове. От 2023 г. тя дава гласност на организациите на гражданското общество, работещи в областта на климата и енергетиката в Брюксел. Работата ѝ се фокусира най-вече върху справедливия енергиен преход, енергийната бедност и трансформациите в корпорациите, свързани с ESG. Тя е член на Румънската обсерватория за енергийна бедност и преподавател, доктор на науките, във Факултета по бизнес администрация в Букурещкия университет за икономически изследвания, като има солидна академична подготовка чрез проучвания и дългосрочни стипендии в областта на икономиката и политиката в областта на енергетиката и климата в Калифорнийския университет в Бъркли, Hertie School of Governance.
С публикацията може да се запознаете на следния линк:
https://liberalforum.eu/publication/energy-security-challenges-solutions-from-south-east-europe/