В силна и много коментирана реч в Берлин на 28 ноември полският външен министър Радослав Шикорски призова Германия за спешни действия за спасяване на еврозоната. Сайтът euinside публикува вчера части от речта на Шикорски в коментарна статия под заглавие „Полша отправи безпрецедентен апел към Германия да действа веднага в името на Европа“ на Ралица Ковачева.
Повод за анализа е реч на Шикорски, намерила широк отзвук в редица издания, в която той е категоричен: „Вероятно ще бъда първият полски министър в историята, който ще каже това, но ето го: Страхувам се по-малко от германската мощ, отколкото започвам да се страхувам от германското бездействие… Кое е това, което аз като външен министър на Полша смятам за най-голямата опасност за сигурността и просперита на Полша днес, на 28 ноември 2011? Не е тероризмът… Най-голямата заплаха за сигурността и просперитета на Полша ще бъде рухването на еврозоната”.
Сайтът коментира и призива на полския първи дипломат към Германия „да признае, че не е „невинна жертва на чуждото разточителство”, че също е нарушавала Пакта за стабилност и растеж, а банките й „безразсъдно са купували рискови облигации” и т.н.
Визията си за бъдещето на ЕС, полският първи дипломат очертава като избор между „смели идеи или колапс“. Сайтът последователно изброява идеите му, свързани с кризата в ЕС и опитите за спасяване на еврозоната. Сред тях са посочени спешни действия на Европейската централна банка, „нов договор, който да направи ЕС по-ефективен”, с по-малко от 27 комисари, които да „не са чиновници, а лидери със силно присъствие и харизма“, „драконовските правомощия за надзор на националните бюджети“ под контрола на Европейския парламент, избор на евродепутатите „чрез пан-европейска листа“, позициониране на ЕП „на едно място, а не както е сега – в Брюксел и Страсбург“, обединяване на „постовете на президентите на Европейския съвет и Комисията и дори, както предложи и германският канцлер Ангела Меркел – личността, която да заема този нов пост може да бъде избирана пряко от европейските гласоподаватели“.
„Жизненоважно е да запазим свързаността на еврозоната и ЕС като цяло“, казва още полският външен министър в Берлин като не спестява апел и към Великобритания. Обръщениято му euinsideкоментира така: „Той отправя много силен призив към Великобритания да подкрепи предлаганите реформи като припомня, че британците са дали на съюза общия му език, брилянтната идея за общия пазар, първият общ европейски първи дипломат (Върховният представител за външната политика и сигурността Катрин Аштън), но също и че британците само ще загубят, ако еврозоната се разпадне. Предвид британската обща държавна, корпоративна и частна задлъжнялост от над 400 % , „сигурни ли сте, че пазарите винаги ще са благосклонни към вас?… Ние бихме предпочели да се присъедините, но ако не можете, моля ви, позволете ни да продължим напред. И моля ви, започнете да обяснявате на вашия народ, че европейските решения не са диктати на Брюксел, а резултат от споразумения, в които вие свободно участвате”…“
Електронното издание анализира и концепцията на Шикорски, че ако ще се говори за разделения по различни критерии, то тогава „какво ще кажете за едно естествено разделяне на растяща Европа и нерастяща Европа?”
Коментарът на Ралица Ковачева завършва така: „Трудно мога да завърша с думи, по-силни от самата реч на Радослав Шикорски. Мога само да се надявам всички европейски страни да имат лидери с толкова ясна визия за посоката, която да заявят смело, категорично и с необходимото самочувствие. Неведнъж euinside е писал за полския европейски хъс. Дано се окаже заразителен.“
Припомняме, че през последните два дни редица медии и авторитетни издания коментираха изказването на Шикорски, чиито тези за колапс бяха потвърдени дори в по-драматична степен от експертните прогнози на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. За опасност от неплатежоспособност и на други държави в ЕС, банкрути и разпадане на еврозоната, както и за специален план на Лондон за противодействие при такъв сценарий се чуха предупреждения от Мудис, Британската централна банка и редица икономисти. Дойче Веле ги обобщава в коментарна статия от вчера под заглавие „Иде ли най-лошото?“.
Снимка: rtv21.tv