Събития

България 86-та по корупция от 183 държави, нивата й са като в края на 90-те години

България 86-та по корупция от 183 държави, нивата й са като в края на 90-те години 2 декември, 2011Коментирай

Вчера на сайта си Transparency International  обяви изследването на Индекса за възприятие на корупцията за 2011 година. Той се публикува от 1995 година насам и отразява нивата на корупция в публичния сектор.

 

Според изследването, България е на 86-то място сред 183 държави. През 1998 година индексът ни е бил 2,9 пункта, през 1999 г – 3,3 пункта, а през 2011 година се връща на същите 3,3 пункта, което означава нива на корупцията в страната като в края на 90-те години.

 

Индексът се измерва в пунктове от 0 до 10 като следва да се има предвид, че високите стойности означават ниска корупция.

 

В предиода 2002 – 2007 година индексът на България стига около 4 пункта, но през 2010 година показателят отново спада на стойност 3,6, което нарежда страната ни на 73-то място в света. Тази година позицията ни е с 13 места надолу, т.е. корупцията се е увеличила. В таблицата за 2011 година България се озовава на едно ниво с Ямайка, Панама, Сърбия и Шри Ланка (86 позиция) и след държави като Колумбия, Ел Салвадор, Гърция, Мароко, Перу и Тайланд (80-та позиция).

 

Така през настоящата година се оказва, че изместваме от дъното на таблицата в ЕС дори Гърция, която заемаше последното място.

 

За Съюза индексът за възприятие на корупция е сравнително висок – 6,27 от 10 пункта, т.е. хората определят корупцията като относително ниска. На фона на това, възприятието на корупционните процеси в България е двойно под това за Съюза – 3,3 пункта от 10 – знак за два пъти по-висока корупция от тази в Общността през годината.

 

Данните за индекса се събират от неправителствени организации чрез общо 17 техни изследвания сред бизнес-средите, предприемачи, търговци и инвеститори, провеждани независимо едно от друго, чрез набрана информация от анализатори и наблюдатели в различни страни, както и чрез проучвания на общественото мнение. Те касаят конкретни въпроси като злоупотреба с власт и положение, регламентация на конфликт на интереси, персонално облагодетелстване, използване на публична позиция за частни нужни, подкупи при обществени поръчки и не само, прилагане на антикорупционно законодателство, достъп до информация и други.

 

Индексът на Transparency International измерва нивото на политическа и административна корупция в дадена страна така, както го възприемат представителите на бизнеса, анализатори от целия свят, включително и анкетирани експерти от изследваните държави“, обявява на сайта си организацията.

 

 

Източник и диаграма: Transparency International

Пълният текст на изследването можете да прочетете или да изтеглите от ТУК.