Събития

Европа на шест скорости – Индекс на настигането на „Отворено общество“

Европа на шест скорости – Индекс на настигането на „Отворено общество“ 9 януари, 2012Коментирай

Икономическата и финансова криза в Европа, колкото и сериозна да изглежда тя, не поражда заплаха за европейския проект като цяло, се казва в доклад на Институт „Отворено общество“ – София, публикуван на сайта на организацията на 9 януари 2012 г.

 

Докладът отразява резултатите от наскоро публикувания Индекс на настигането, който съпоставя мястото на 35 европейски страни в класация по четири показателя: икономика, демокрация, жизнен стандарт и добро управление.

 

Въз основа на тези критерии, европейските държави се разделят на шест групи със сходни коефициенти на показателите. Според доклада, „присъствието им във всяка отделна група може да окаже от далеч по-важно значение, отколкото формалното членство в налични организации“, каквито са Шенген и Еврозоната например.

 

Документът посочва, че именно мястото на държавите по тези критерии, а не икономическата криза, се оказват „решаващи за различията между отделните европейски страни, независимо дали става дума за страни-членки в ЕС, кандидати за членство или потенциални кандидати“.

 

Марин Лесенски от Институт „Отворено общество“ коментира, че „Разделението Север-Юг е подменено от разделение по оста Изток-Запад. Това е знак, че наследството от периода след Студената война се определя от нови фактори…Това е видно от картата, начертана въз основа на показателите, заложени в Индекса“.

 

В класацията на Индекса България има коефициент 34 по критерия „демокрация“, по който водеща е Швеция с показател 71. Най-ниският за страната ни числен показател (30) имаме по критерия „жизнен стандарт“, където първенството се държи от Люксембург с показател 71. По отношение на „добро управление“ страната ни е класирана с коефициент 35, като по този критерий лидерското място се заема от Дания с коефициент 77. По критерий „икономика“ България и Румъния получават в Индекса числен показател от 38 пункта – двойно по-нисък от показателя на водещата в тази обаласт държава Люксембург (75 пункта).

 

Докладът на „Отворено общество“ препоръчва налагането на такива политики, които биха допринесли за намаляването на различията между отделните държави, но не и за налагането на централизирани политики, които само биха спомогнали допълнителното фрагментиране на стария континент. В този смисъл, се твърди в документа, „хипотезата, че интеграцията ще заличи автоматично различията сред европейските държави, не се доказва в действителност“.

 

Повече информация за Индекса на настигането може да бъде намеренана новата интернет страница на „Отворено общество“, където са поместени пълният текст и резюме на доклада „State of the Union: A Big Bang Theory of Europe“.

 

Източник и карта: Институт „Отворено общество“