„Несвободният човек не създава, несвободният човек не върви напред”. Това заяви на 24 март, пред старозагорската общественост Меглена Кунева – първи български еврокомисар, президент на Европейския център за политики и специален съветник на заместник-председателя на ЕК и комисар по транспорта Сийм Калас.
Меглена Кунева бе в Стара Загора, за да изнесе публичната лекция „2011: новите измерения на свободата” в рамките на съвместната инициатива на трите неправителствени организации – Фондация за свободата „Фридрих Науман”, Институтът за модерна политика и Либералния институт за политически анализи (ЛИПА).
Бихме могли да направим гигантска крачка напред в интеграцията на обществото ни отвътре. Трябва ни платформа на съгласието, консенсус, интеграция отвътре, каза в началото на публичната лекция Меглена Кунева. Тя подчерта важността на това българите да постигнат обединението около главните си приоритети – социална пазарна икономика, модерно образование и реформирано здравеопазване. Оптимизмът на работата винаги побеждава песимизма на нищоправенето, допълни още Меглена Кунева.
Всяко ново правителство гради, за да може следващото да надгражда над него. Основните елементи в този процес за мен са честност, прозрачност и отвореност на управлението. Бих искала правителството да се ползва с доверие. Не бива политиците да живеят в реалити-шоу, не бива да се разменят реплики през медиите, преди да се е взело решение по важна за обществото тема, подчерта още в изказването си М.Кунева.
Следващото голямо присъединяване на България е присъединяването на българите към европейската средна класа. Това не е само политика за повишаване на доходите и подобряване жизнения стандарт и потреблението, а означава среда на доверие и стабилност, в която принципите на функциониране на обществото и икономиката са ясни и справедливи. В такава среда човекът може да избира съдбата си, да е свободен да взема решения, да управлява риска, да бъде работодател, да започне свой бизнес, да бъде предприемчив и държавата да е създала най-благоприятни условия за развитие и успех на гражданите си. Българите в средната класа – това е цел, за която аз искам да работя, каза още М. Кунева.
Първият български еврокомисар отдели специално място и на отношението към бизнеса като добави, че добрата пазарна среда предполага по-малко бюрокрация, широк достъп до кредити и върховенство на закона. В този контекст тя обобщи ролята на силното общество така: „Консенсусът е бизнес-елемент. Държавата си е наша. Всеки от нас и всяка институция е важна. Ако се обединим, ще успеем.”
По отношение на политическата система в страната, към Меглена Кунева бяха зададени въпроси за увеличаващата се пропаст между политиците и гражданите и все по-голямото отдалечаване на България от представата за социална държава. Тя бе категорична, че партиите днес не са това, което бяха преди десетилетия, между тях няма стени и хората „не трябва да са крепостни” . Първият български еврокомисар акцентира върху отчетността на политиците и публичността на работата им като най-важни фактори за постигане на доверие към политическата класа в страната. Дефицитът на доверие прави обществото ни слабо и разединено, заяви още Меглена Кунева, а разединени няма да успеем.
В края на дебата тя обобщи, че интеграцията на българското общество отвътре, дългосрочните стратегии по националните приоритети, силният граждански контрол и доверието в обществото и към институциите са пътищата, по които България може да постигне целите си.
Публичната лекция в Стара Загора бе част от цикъла публични лекции „2011: новите измерения на свободата”, които по покана на трите партньорски организации Меглена Кунева изнесе в различни градове на страната – София, Благоевград, Пловдив, Пазарджик, Плевен, Велико Търново, Добрич и Варна. Предстои публична лекция и в Бургас.
По-рано през деня в Стара Загора Меглена Кунева се срещна с представители на бизнеса, с които обсъди важни за страната и региона теми. Предприемачите поставиха въпроса за достъпа до корпоративно кредитиране в България, образованието и качеството на учебниците, интеграцията на ромската общност, цените на горивата, наложителните реформи в социалната и здравната сфери. Като най-голям проблем в България представителите на бизнеса от града дефинираха липсата на дългосрочни стратегии във важните сфери на общественото развитие и честите нормативни и законодателни промени, които създават нестабилна бизнес среда и намаляват желанието на външни инвеститори да развиват бизнес в България.
Снимки от публичната лекция в град Стара Загора на 24 март 2011 г. можете да видите в галерията на сайта ни.