Икономическият форум Vrana Economic Council беше учреден през 2013 г. и специални гости тогава бяха Н.В. Цар Симеон II и бившия премиер на Кралство Белгия г-н Ги Ферховстад. Организатори на събитието са Либералният институт за политически анализи и Европейският либерален форум (European Liberal Forum). Темата на конференцията тази година беше “Реформи в подкрепа на европейската Зелена сделка”. Участниците дискутираха предизвикателствата и възможностите, които Зелената сделка носи за други сектори на икономиката. Добре известно е, че готовността и общественото отношение към зелените политики не са еднакви в различните държави-членки на ЕС.
Във форума участваха лектори от пет европейски държави. Сред тях – г-жа Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет на България, г-жа Шарка Прат-директор на Института за политика и общество от Чехия, г-жа Биляна Манолова-вицепрезидент на Българо-Испанската търговска камара, Каролин Вердуин-старши съветник по климат и енергетика от Нидерландия, доц. Атанас Георгиев-декан на Стопанския факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, Александър Клайн-преподавател в университета Херцлия в Тел Авив, бивш съветник на правителството на Румъния по въпросите на устойчивото развитие, Мариус Гобе-представител на младите либерални зелени от Швейцария и др. Модератори на събитието бяха Илия Лингорски от ЛИПА и Цветелина Панчелиева от БАН.
“България е прекрасна държава, а зелената трансформация ще й даде нов тласък за развитие. Убеден съм, че разговорът по този така важен за Европа въпрос трябва да продължи в следващите месеци активно, защото той е част от нашето бъдеще:, каза г-н Мартин Коте, директор Източна и Югоизточна Европа на фондация “Фридрих Науман”.
“Темата е изключително важна за Европа и за нас либералите. Много въпроси ще бъдат задавани от популистите и на тях трябва да има адекватни отговори, защото ползите от тази голяма икономическа трансформация са огромни, но са важни и условията, при които тя ще се осъществи, цената, която ще плати всеки един европеец.”, коментира Милош Ходун, вицепрезидент на ЕЛФ.
Приветствие към участниците отправи и изпълняващият длъжността съ-президент на АЛДЕ г-н Илхан Кючук.
За предизвикателствата пред бизнеса говори деканът на Стопанския факултет на СУ “Св. Климент Охридски” доц. Атанас Георгиев. “Енергетиката, която имахме беше централизирана. В момента има нов концептуален модел за бъдещето на енергетиката, която ще е много по-либерализирана. Ако трябва да децентрализираме, са ни необходими финансиране от банкови институции и корпорации, както и ново обществено съгласие. Либерализацията означава, че ще има възможности за иновативни бизнеси, които ще предлагат решения. Решения за зареждане на автомобили, за батерии в дома ни, с които ще получаваме ток, но на фиксирани цени и много др. Важно е европейското съгласие по темата да продължи, за да не се разочарова гражданското общество.”.
Форумът се проведе при стриктно спазване на националните мерки за справяне с епидемията от COVID 19. Панелите се състояха на открито в градината на двореца Врана при спазване на предписания брой участници и социална дистанция.